Pořízení štěněte je rozhodnutí, které je třeba pečlivě zvážit. Získáte totiž člena rodiny na mnoho let. Štěně, kterého se původní majitelé zřeknou, si s sebou odnese doživotní trauma. Navíc Berňák není zrovna pes do kabelky a vyžaduje specifickou péči, ostatně jako každé jiné plemeno. Jeho chov ale není náročný a nepotřebujete k němu horské pastviny plné ovcí.
Pokud se rozhodnete pořídit si štěně z naší chovatelské stanice, je postup rezervace a koupě následující:
1. předběžná rezervace
Může být i před narozením štěňátek. Ze strany chovatele, ani potencionálního majitele, nevzniká závazek. Je to zatím informativní záležitost a navázání vzájemného kontaktu.
2. závazná rezervace
Vzniká podepsáním rezervační smlouvy a zaplacením rezervačního poplatku. Provádí se na konkrétní štěně, které si zájemce vybere. To zajistí, že štěňátko již nebude nikomu jinému nabízeno ani prodáno. Pokud zájemce od rezervace ustoupí, je tento poplatek nevratný a slouží jako kompenzace k co nejrychlejšímu vyhledání nového majitele.
3. koupě štěněte
Podepsáním kupní smlouvy se stáváte majitelem. Provádí se při odběru štěněte, obvykle po sedmém týdnu po narození.
Zde jsou k nahlédnutí vzory smluv:
Pokud byste chtěli Vašemu budoucímu štěňátku dát své jméno, lze tak učinit pouze při závazné rezervaci. Nejpozději je to ale možné do 15-ti dnů od narození, a to z důvodu zapsání jména štěněte do plemenné knihy.
Jméno musí začínat písmenem vrhu, tzn. vrh A – Adelaide, vrh B – Bára, vrh C – Clint Eastwood atd. Za křestním jménem bude následovat jméno chovatelské stanice, v našem případě Adela Berner.
Základní zásady při výchově štěněte.
Myslete na to, abyste ještě před příchodem štěněte do nového domova měli nachystané vše potřebné. Shánět výbavu pro štěně je potřeba s předstihem. Až přinesete pejska domů, měl by už mít někde nachystané své místo. Potřebuje také misku na vodu a krmení, nějaké hračky na zabavení, kartáč nebo hřeben na vyčesávání srsti. Samozřejmě obojek či postroj a vodítko, abychom hned od prvního dne mohli zvykat štěně na venčení mimo domov. Základní výbavu od nás štěně dostane při Vašem převzetí.
Jak často štěně krmit?
Štěně je ze začátku lepší krmit vícekrát denně. Do věku 3-4 měsíců se doporučuje krmit štěně 4 krát denně. Od 4 do 6 měsíců můžete dávku snížit na 3 krát denně. Od 6 měsíců do 1 roku podávejte stravu 2 krát denně. Ve věku 1 roku psa je možné krmit psa již jen 1 krát denně nebo nechat porci rozdělenou na dvě – ranní a večerní.
Jak naučit štěně čůrat venku?
Pamatujte především na to, že s malým štěňátkem je to podobné jako s malými dětmi. Potřebují se prostě venčit častěji, protože zatím ještě nemají vytrénované svěrače a nevydrží tak dlouho. Správný okamžik, kdy malého pejska vynést ven aby udělal loužičku, můžete snadno vystihnout. Pejska vezměte venčit, hned jakmile se probudí nebo nažere, popřípadě když si delší dobu hraje. Intervaly venčení byste měli přizpůsobit pejskovi. Obecné doporučení se může lišit od potřeb vašeho štěňátka, a proto mu naslouchejte. Obecně platí, že tříměsíční štěňátko by mělo vydržet bez venčení zhruba 3 hodiny. Roční zdravý pes by už měl bez loužičky zvládnout celou noc. Pamatujte na to, že dokonalé čistotě se štěně nenaučí ve třech měsících, ale třeba až v jednom roce. Proto ho za nějakou tu loužičku navíc nekárejte, buďte trpěliví, shovívaví, ale důslední.